Výsledek je lepší, než čekali analytici. Ti v anketě agentury Reuters v průměru předpokládali, že růst zpomalí až na 3,5 procenta. S dalším zpomalením tempa se ještě počítá, podle analytiků by ale ekonomika měla v letošním roce přesto vykázat růst asi o tři procenta.
Pro Vilnius jsou nejnovější data příznivou zprávou. Země se totiž v roce 2014 chystá vstoupit do eurozóny a zavést euro. Z pobaltských zemí je v eurozóně zatím jen Estonsko.
"V prvním čtvrtletí 2012 jsme zaznamenali růst hrubé přidané hodnoty ve všech skupinách ekonomické aktivity," uvedl statistický úřad. V samotném prvním čtvrtletí litevská ekonomika vzrostla o 0,8 procenta, což je stejné tempo růstu jako v předchozích třech měsících.
Litva, stejně jako sousední Lotyšsko, neustála začátek globální finanční krize a její ekonomika se v roce 2009 prakticky zhroutila. Obě země se ale dokázaly rychle znovu postavit na nohy, převážně díky tvrdým úsporným opatřením, v jejichž rámci se části obyvatel během jediného roku snížily mzdy až o 40 procent.
Tak jako Polsko a další země ve východní Evropě také Litva s Lotyšskem těžily z nízkých nákladů na práci. To činí tyto ekonomiky velmi konkurenceschopnými především při vývozu do Německa. To má největší ekonomiku v Evropě a na jeho trh exportuje své zboží řada menších zemí střední a východní Evropy, včetně České republiky.
Pobaltským zemím pomáhá i blízkost Ruska, které díky těžbě ropy bohatne, a zvyšuje tak domácí poptávku.