Dubnový vývoj naznačuje, že ekonomika eurozóny pokračuje v útlumu a je stále v recesi. Index aktivity je tak nejníže od června 2009 a zaostal i za odhady analytiků. Ti v průměru čekali, že hodnota indexu se sníží na 46 bodů.
Výroba v průmyslu klesá napříč eurozónou, podle očekávání ale nejvýrazněji v Řecku. Tam se index dostal na pouhých 40,7 bodu z březnové hodnoty 41,3 bodu.
Pokud je index pod 50 body, signalizuje to pokles aktivity. Pokud by vystoupil nad 50 bodů, znamenalo by to, že aktivita roste.
"Zpracovatelský sektor v eurozóně se v dubnu posunul hlouběji do recese. Index aktivity naznačuje, že výroba ve čtvrtletí klesala alarmujícím tempem více než dvou procent," poznamenal hlavní ekonom organizace Markit Chris Williamson.
Ekonomika eurozóny v posledním čtvrtletí loňského roku zaznamenala pokles o 0,3 procenta. Nová data naznačují, že tímto tempem zřejmě klesala i v prvním čtvrtletí roku letošního. Většina ekonomů recesi definuje právě jako období dvou čtvrtletí po sobě, kdy klesá hrubý domácí produkt.
Velmi zklamala Itálie, kde index aktivity klesl na 43,8 z březnových 47,9 bodu. Ekonomové čekali mnohem mírnější pokles na 46,7 bodu. Index za Německo klesl na 46,2 z předchozích 48,4 bodu, zatímco trh čekal pokles na 46,3 bodu. Ve Francii index mírně vzrostl na 46,9 z předchozích 46,7 bodu, aktivita ale i tak zůstává zřetelně v útlumu.
Ruku v ruce s poklesem výrobní aktivity jde nezaměstnanost. Ta za březen v zemích eurozóny vzrostla na 10,9 procenta, což je nový rekord.