Fitch: Události v české politice rating země zatím neohrožují

02.05.2012 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Londýn 2. května (ČTK) - Události, které se koncem dubna odehrály na české politické scéně, zatím nemají na rating České republiky prakticky žádný vliv. Uvedla to dnes mezinárodní ratingová agentura Fitch Ratings, která hlavní rating České republiky hodnotí známkou A plus. Fiskální konsolidaci by podle názoru agentury patrně neohrozily ani předčasné volby, které byly na pořadu dne před hlasováním o důvěře vládě.

Výhled ratingu je stabilní a podle Fitch se na něm nic nemění. Hlasování o důvěře vládě vyvolaly události kolem vývoje ve Věcech veřejných. Kabinet premiéra Petra Nečase důvěru poslanců sice získal, z hlasování ale vyšel oslaben.

Jen těsná většina ve sněmovně by podle agentury mohla vládě zkomplikovat snahu o prosazení úsporných opatření, která počítají se zvýšením daní a dalšími výdajovými škrty. Jejich smyslem je v příštím roce snížit deficit rozpočtu pod tři procenta hrubého domácího produktu.

"Vláda možná bude muset sáhnout i k ústupkům, aby zabránila eskalaci protestů veřejnosti, jaké se například odehrály 22. dubna v Praze," uvedla agentura. Upozornila ale, že veřejnost neprotestuje pouze proti úsporným opatřením, ale i proti korupci.

Fitch také připomíná, že Česká republika měla v letech 2010 až 2011 příznivý vývoj státního rozpočtu, neboť jeho deficit se snížil z 5,8 procenta hrubého domácího produktu v roce 2009 na 3,1 procenta HDP loni. Vláda přitom původně plánovala snížení deficitu na 4,6 procenta. Zlepšení šlo ale na vrub nižších investic ze strany samospráv, státních organizací a vysokých škol.

"Díky vývoji z posledních dvou let je země v dost silné fiskální pozici na to, aby tolerovala i revizi fiskálních cílů mírně vzhůru," poznamenává agentura.

V aktualizovaném konvergenčním programu vláda loni stanovila cíl rozpočtového deficitu na letošní rok na 3,5 procenta HDP, na příští rok na 2,9 procenta HDP. Na základě toho by se veřejný dluh až do příštího roku zvyšoval a kulminoval by na 42,8 procenta HDP. Od roku 2014 by se začal snižovat. Ve střednědobém výhledu tento vývoj odpovídá ratingu na současné známce A plus.

Za výrazný pokrok agentura označuje dlouhodobé reformy, včetně klíčových oblastí, jakými jsou penzijní systém a zdravotní péče. "Díky tomu nepředstavují politické hádky v koalici pravého středu až takový problém, za jaký jsme je považovali, když jsme rating loni v červenci potvrzovali," uvedla agentura.

Fitch nemá obavy ani v případě, že by přece jen došlo na předčasné volby. "Většina základů už byla položena, navíc minulé české vlády mají historii fiskální obezřetnosti. V letech 2004 až 2008 držely rozpočtový deficit blízko hranici tří procent HDP nebo pod ní," poznamenala agentura.

Fitch nevidí velké riziko ani v případě, že by se dostali k moci opoziční sociální demokraté, kteří avizovali možné zrušení části reforem. Podle agentury je rozumné očekávat, že socialisté nebudou mít u fiskální agendy tak ambiciózní plán jako současná vláda, to ale neznamená, že by chtěli fiskální politiku zásadně změnit. S dalším komentářem chce agentura vyčkat, až pokud sociální demokraté nějaké změny provedou, dostanou-li ve volbách příležitost.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK