Počet osob, které čelí neschopnosti řádně plnit své smluvní závazky, vzrostl v devíti krajích ze 14. Nejvyšší růst zaznamenal od konce loňského listopadu Liberecký kraj, kde přibylo přes 800 nových osob se záznamem závazku po splatnosti. Snížení počtu lidí v prodlení s úhradou závazků zaznamenaly pouze Pardubický kraj a Kraj Vysočina.
Nejvíce potíží s úhradou svých závazků mají obyvatelé Ústeckého kraje, kde čelí potížím 14,3 procenta obyvatel starších 18 let. Nejlepší bilanci má Kraj Vysočina s 5,3 procenty.
"Růst počtu osob v prodlení s úhradou svých závazků je indikátorem budoucího nárůstu počtu exekucí či soudních sporů, které nepříznivě zahlcují orgány státní správy," upozornil tajemník Solusu Jan Stopka. Díky regionálním statistikám z registru Solus by v budoucnu mohla státní správa předem vědět, ve kterém regionu je potřeba lidské zdroje posílit, a kde bude tato agenda na ústupu," naznačil možnou spolupráci registru se státními orgány. Zatímco v zahraničí je podle něj těsná spolupráce mezi registry klientských informací a státní správou běžná, Česko zaostává.
Členství ve sdružení Solus umožňuje přístup k informacím o klientech, kteří čelili nebo čelí potížím se splácením svých závazků, a také k databázi odcizených a neplatných dokladů a k insolvenčnímu registru. K dnešnímu dni sdružuje řadu společností, jsou mezi nimi nebankovní finanční instituce, banky, mobilní operátoři a distributoři energií.
Počet osob v prodlení podle krajů ke konci března
(v procentech): Jihočeský 7,47 Jihomoravský 6,58 Karlovarský 13,17 Královéhradecký 7,47 Liberecký 10,77 Moravskoslezský 9,59 Olomoucký 7,27 Pardubický 6,58 Plzeňský 8,13 Praha 6,41 Středočeský 7,78 Ústecký 14,3 Vysočina 5,31 Zlínský 5,45 Celá ČR 7,97
zdroj: Solus