Při přepočtu na počet pracovních dní v měsíci klesl totiž počet insolvencí jen u právnických osob a podnikatelů, a to o dvě procenta. Naopak počet insolvenčních návrhů u fyzických osob vzrostl o 4,3 procenta.
Konkurzů bylo v dubnu prohlášeno 142. Ve srovnání s minulým měsícem je po přepočtu na počet pracovních dní jejich počet o 6,4 procenta nižší. Opět se však zvýšil podíl živnostníků na celkovém počtu firem v konkurzu, nyní jich je 39.
Obratově největší firmou konkurzu byla v dubnu společnost Baltom, jež se zabývá výstavbou silnic a dálnic. Její obrat činí více než 746 milionů korun. Nejvíce insolvenčních návrhů bylo před prohlášením konkurzu podáno na velkoobchodního a maloobchodního prodejce stavebních materiálů Tvarstav, věřitelé se o prohlášení úpadku pokoušeli devětkrát.
Počet insolvenčních návrhů fyzických osob spotřebitelů stále roste a pokles insolvencí nelze podle Creditreformu očekávat ani v dalším období. Dubnové hodnoty jsou opět na maximu, a to i ve srovnání s celým obdobím od začátku fungování insolvenčního zákona v roce 2008.
Insolvenci fyzických osob je možné řešit oddlužením. V dubnu o něj požádalo 2123 lidí, povoleno bylo v 1405 případech. Od začátku roku bylo podáno již 10.077 žádostí, vyhověno bylo 67 procentům z nich. Oddlužení formou zpeněžení majetku využilo v dubnu 33 dlužníků. V ostatních případech bylo řešeno nastavením splátkového kalendáře.
Pro další období Creditreform neočekává ve vývoji insolvenčních návrhů zlepšení situace. "Vzhledem k vysokému zadlužení domácností a dalším plánovaným restriktivním opatřením vlády se zvyšuje nejistota jak v podnikatelském sektoru, tak na trhu práce. To se odrazí v hospodaření firem i v ekonomické situaci domácností," uvedla společnost.
Creditreform sleduje insolvenční rejstřík a své pravidelné analýzy o vývoji insolvencí v Česku i zahraničí zveřejňuje již několik let.