Většina výpadku, skoro 165.000 tun, připadl na společnost Lukoil, která vývoz do Česka od začátku roku vůbec zastavila. Nedostala prý objednávky od českých odběratelů ani na první, ani na druhé čtvrtletí.
Dubnový výpadek částečně kompenzovala společnost Gazprom něfť. Ta minulý měsíc zvýšila své dodávky do Česka o 58 procent, z původně plánovaných 146.000 na 230.000 tun, když své kvóty v ropovodu předala dceři Gazpromu další firma, Rosněfť.
Gazprom něfť o objemu květnových dodávek neinformovala, podle zdrojů deníku však mají činit okolo 75.000 tun. Celkově pro druhé čtvrtletí firma počítá s vývozem 400.000 tun ropy do Česka, z toho zmíněných 230.000 dodala v dubnu. Další zájemci o vývoz do ČR prý nejsou.
Ruští exportéři ropy mají nyní k dispozici přebytek vývozních kapacit, a tak dávají přednost cenově výhodnějším destinacím. Podle analytika Raiffeisenbanky Andreje Poliščuka se dodávky ruské ropy vrátí k plnému objemu nejspíše ve třetím čtvrtletí. Česko nebude mít jiné východisko, než se dohodnout s dodavateli na ceně, soudí analytik.
Vedomosti připomněly, že Česko si snížení dodávek ruské ropy částečně kompenzuje dodávkami ropy přes ropovody TAL a IKL, jakož i využitím státních rezerv.