Dow Jonesův index v závěru newyorského obchodování klesl o 1,27 procenta na 13.038,27 bodu. Širší index S&P 500 ztratil 1,6 procenta a uzavřel na 1369,10 bodu. Index technologického trhu Nasdaq se propadl o 2,25 procenta na 2956,34 bodu.
Za celý týden Dow Jones ztratil 1,5 procenta. Index S&P klesl o 2,5 procenta a Nasdaq Composite Index oslabil o 3,7 procenta, což bylo pro oba ukazatele nejhorší týden od poloviny prosince.
Americká ekonomika vytvořila v dubnu 115.000 pracovních míst, tedy výrazně méně, než se odhadovalo. Míra nezaměstnanosti sice mírně klesla na 8,1 procenta, bylo to ale jen kvůli odchodu nezaměstnaných ze statistiky pracovní síly. Dnešní zpráva navázala na zhoršené údaje z americké ekonomiky z předešlých dvou dní.
Údaje podle ekonomů dál podkopaly naděje na dynamické oživení americké ekonomiky. V hlubším propadu akciím bránilo jen zvýšené šance na to, že americká centrální banka (Fed) by mohla přistoupit k novým krokům na podporu ekonomického růstu.
Výrazně klesaly akcie energetického sektoru, jehož index ztratil více než dvě procenta. Akcie ropných koncernů jako Chevron navíc ztratily pod tlakem silného propadu cen ropy, který byl rovněž důsledkem špatných čísel z trhu práce.
Nepříznivé údaje z amerického trhu práce oslabily dolar, euro a rizikovější měny s vysokými výnosy. Zpráva zvýšila u investorů averzi vůči riziku, a posílila tím bezpečné nízkoúročené měny v čele s japonským jenem. K poklesu eura přispěly slabé údaje o vývoji v sektoru služeb zemí eurozóny a opatrnost před nedělními volbami ve Francii a Řecku.
Dolar ke konci newyorského obchodování klesl k jenu o 0,4 procenta na 79,88 JPY, proti australskému a novozélandskému dolaru však získal 0,8 respektive 0,6 procenta. Kurz eura k dolaru klesl o 0,5 procenta na 1,3084 USD a vůči jenu se propadl o 0,9 procenta na 104,50 JPY.
hp