"Vlády by neměly bojovat proti žádnému poklesu daňových příjmů, za kterým je pouze slábnoucí ekonomika," řekla Lagardeová v Curychu, kde vystoupila na téma Společná prosperita v globalizovaném světě. Pokud klesá výkonnost ekonomiky, hlubokému snižování výdajů je podle ní třeba se vyvarovat.
Řecko a další evropské země se snaží omezit svůj státní dluh ve vztahu k velikosti ekonomiky. Agentura AP upozorňuje, že příliš hluboké snížení deficitu s sebou přináší hospodářský pokles, což snahu o snížení deficitu jako procentuálního podílu na HDP komplikuje. K takovému snižování schodku se část zemí zavázala výměnou za mezinárodní finanční pomoc.
V rozhodujícím druhém kole prezidentských voleb ve Francii v neděli vyhrál socialista François Hollande, který u voličů zabodoval díky slibům o zvyšování vládních výdajů a daní. Porazil tak dosavadního prezidenta Nicolase Sarkozyho, který je zastáncem úsporného kurzu.
V Řecku voliči kvůli odporu k úsporám výrazně snížili podporu vládních proevropských stran, které nezískaly většinu potřebnou k vytvoření nové vlády. Ohrožena je tedy politika, která zatím Řecko chránila před úplným bankrotem a odchodem z eurozóny.
"Nejdůležitějším prvkem je navrhnout věrohodný střednědobý plán na snižování dluhu," řekla Lagardeová. "Bez takového plánu budou státy nuceny brzy přistoupit k ještě větším reformám," dodala.