"Je to vyslaný signál našim obchodním partnerům v zahraničí, že ochrana a vymáhání práv k duševnímu vlastnictví jsou pro ČR prioritou," uvedl náměstek ministra průmyslu a obchodu Martin Tlapa.
USA publikují tzv. Watch List jako upozornění pro své investory a vývozce, aby byli obezřetní v zemích uvedených na seznamu, protože jsou v nich masivně porušována práva k duševnímu vlastnictví například v oblasti textilu, elektroniky, cigaret či léků. Seznam bedlivě sleduje mezinárodní obchodní komunita a být na něm je podle odborníků špatný signál pro zahraniční obchodní partnery.
Dosud se padělané zboží v Česku prodávalo hlavně v tržnicích a kamenných obchodech. Nyní je tento způsob prodeje na ústupu. Prodej padělků se ale rychle přesouvá na internet. Některé americké firmy už podle MPO upozornily americkou vládu na české internetové stránky s nelegálně stahovanými filmy, hudbou či softwarem, a také na rostoucí internetový prodej padělků.
"Na boj s on—line pirátstvím je třeba se nyní zaměřit. Chceme, aby ČR byla našimi zahraničními obchodními partnery po všech stránkách vnímána jako stát, v němž jsou dobře chráněna a vymáhána práva k duševnímu vlastnictví," uvedl Tlapa.
Čeští celníci loni zabavili 3,822 milionu kusů padělků značkového zboží, meziročně o bezmála 60 procent více. Celková odhadovaná hodnota zadržených napodobenin klesla z předloňských 4,29 miliardy korun na 2,74 miliardy Kč.
Česká obchodní inspekce loni zabavila padělky v odhadované hodnotě 215 milionů korun. Meziročně hodnota zabavených věcí vzrostla čtyřnásobně. Počet kusů zabavených padělků loni klesl na 86.417 z předloňských 133.833. Prudký nárůst hodnoty padělků souvisí s tím, že inspektoři častěji zabavovali napodobeniny luxusního zboží.