Firma TEPCO od havárie Fukušimy loni v březnu získala od státu zhruba 3,5 bilionu jenů, včetně nejnovější pomoci. Konečné náklady na jaderné neštěstí, včetně odškodnění a nákladů na vyčištění zamořené oblasti, se odhadují na více než 100 miliard USD (dva biliony Kč). Bez státní pomoci by firma podle ministra nebyla schopná zajistit stabilní dodávky elektřiny a zaplatit veškeré náklady.
TEPCO předložilo formální žádost o vládní podporu minulý měsíc. Vláda bude mít podle schváleného plánu polovinu hlasovacích práv ve firmě. Získá také konvertibilní akcie, které při výměně mohou zvýšit kontrolu státu na více než dvě třetiny. Současný předseda společnosti Cunehisa Kacumata bude nahrazen vládním úředníkem a tento týden bude oznámen i nový prezident firmy. Převzetí umožní vládě prosadit reformy společnosti.
Elektrárnu Fukušima na severovýchodě Japonska loni v březnu zničilo silné zemětřesení a následná vlna cunami. Ze zařízení uniklo větší množství radioaktivity, což z havárie elektrárny učinilo největší jadernou katastrofu od dubna 1986, kdy explodovala elektrárna v ukrajinském Černobylu.
Japonsko postupně kvůli kontrolám bezpečnosti odstavilo všechny své jaderné reaktory, poslední minulý týden, a jejich činnost zatím neobnovilo. Před katastrofou v elektrárně Fukušima se energie z jádra podílela na celkové spotřebě energie v zemi více než třetinou.