Konec jednotné evropské měny by se podle ekonoma, který často kritizuje Evropu za politiku úsporných opatření, mohl odehrát ve čtyřech bodech a odstartovalo by jej vystoupení Řecka z eurozóny. Podle Krugmana by se tak "velmi pravděpodobně" mohlo stát již příští měsíc, tedy v červnu. Řecké strany se po volbách snaží sestavit fungující vládu, ale zatím se jim to nedaří. To může ohrozit čerpání mezinárodní pomoci, kterou země nutně potřebuje.
Po návratu Řecka k národní měně drachmě by podle amerického ekonoma následoval obrovský odliv peněz z italských a španělských bank, protože střadatelé by se snažili přesunout svoje úspory do Německa. Na takový vývoj by obě země možná odpověděly zákazem převodu vkladů za hranice a omezením objemu jednotlivých výběrů.
Blížící se kolaps italských a španělských bank by podle Krugmana nejspíš vedl k obrovskému odlivu peněz z Evropské centrální banky, které by měly problematické finanční ústavy zachránit.
Takový vývoj by postavil největší ekonomiku eurozóny, tedy Německo, před složitou volbu. Němci by se tak museli například smířit se zárukami za španělský dluh, které by mohly "zlevnit" ceny španělských dluhopisů, a museli by také přijmout vyšší inflaci.
Pokud by Německo takový scénář odmítlo, evropská jednotná měna by po deseti letech od zavedení do oběhu skončila. "Mluvíme o měsících, nikoliv o letech, aby se toto odehrálo," uvedl Krugman.