Podle analýzy BSA 48 procent uživatelů v Evropské unii připouští, že užívají pirátský software. Nejvíce tíhnou k pirátství muži ve věku 25 až 34 let. V rámci preventivních protipirátských opatření BSA v Česku letos prověří více než dvacet tisíc firem.
Hlavním důvodem poklesu míry softwarového pirátství v Česku je podle analýzy úspěšné policejní vymáhání práva, pravidelné kampaně a úspěšné prodejní modely softwarových firem. "Ačkoli je Česko velmi úspěšné v potírání pirátství, bitva proti pirátům ještě není zdaleka vyhraná. Země jako Německo a Rakousko mají výrazně nižší míru pirátství, a to 26, respektive 23 procent. Snížení o dalších deset procentních bodů bude velmi náročné," uvedl mluvčí BSA Jan Hlaváč.
Nelegálního softwaru ubývá zejména ve firemním sektoru, naopak v domácnostech nelegálního softwaru přibývá. "Je to způsobeno rychlým růstem počtu počítačů v domácnostech a rozšířeným přístupem k vysokorychlostnímu internetu,“ dodal Hlaváč. Nejčastěji nelegálně kopírovaným softwarem v Česku jsou komerční operační systémy, kancelářské, grafické a CAD programy, antivirové programy a počítačové hry.
V ČR je nejnižší míra pirátství mezi postkomunistickými zeměmi a celkově jí patří 13. příčka na světě. V Evropě ČR překonala i země, jako jsou Francie, Itálie a Španělsko.
Na Slovensku v roce 2011 míra pirátství klesla o dva procentní body na 40 procent. Průměrná míra softwarového pirátství v Evropské unii klesla o dva procentní body na 33 procent a ve světě stagnovala na 42 procentech.