"Doufáme, že k tomu nedojde. Musíme ale být technicky připraveni na cokoli," řekla Lagardeová na otázku, zda by Řecko mohlo opustit měnovou unii. "Rozhodně můžeme počítat s tím, že by to bylo hodně chaotické," dodala a poukázala na dopady takového vývoje na výkon ekonomiky, obchod a finanční trhy.
Řecké parlamentní strany se dnes nedohodly na vytvoření vlády odborníků, jak navrhoval prezident Karolos Papulias. Země tak směřuje k červnovým předčasným parlamentním volbám, které mohou vést k odchodu země z eurozóny. Podle průzkumů si v nich posílí pozici strany, které odmítají podmínky dohody o záchranném úvěru s MMF a eurozónou. Řecko by tak muselo vyhlásit bankrot a zřejmě by v důsledku toho opustilo eurozónu.
Několik významných zástupců politiků i podnikatelů se již tento týden vyjádřilo, že eurozóna by mohla přežít i bez Řecka, protože region je nyní odolnější vůči otřesům. Německý týdeník Der Spiegel tento týden napsal, že na německém ministerstvu financí už pracuje tým, který sestavuje krizový scénář pro případ odchodu Řecka z měnové unie.
Na adresu dilematu mezi úspornou politikou a podporou růstu v Evropě Lagardeová podotkla, že Evropská centrální banka má prostor pro snižování úrokových sazeb a mohla by jej využít. Ke dnešní první schůzce nového francouzského prezidenta Françoise Hollandea a německé kancléřky Angely Merkelové na téma úspor versus růstu šéfka MMF vyjádřila přesvědčení, že se oběma podaří dospět ke kompromisu. "Úspory a růst se vzájemně nevylučují a musí se k nim přistupovat společně," řekla.