Inflaci v dubnu táhly hlavně ceny ve zdravotnictví, které se meziměsíčně zvýšily o 2,5 procenta. Oděvy a obuv zdražily o 2,1 procenta. Naopak růst inflace zbrzdily potraviny a nealkoholické nápoje a alkohol a tabák.
Slovenská centrální banka očekává, že inflace v letošním roce zpomalí na 2,9 procenta. Ministerstvo financí čeká pokles inflace až na 2,6 procenta, uvedla agentura Reuters.
Inflace vykazovaná podle pravidel EU slouží pro lepší srovnání vývoje cen v jednotlivých zemích unie. Rozdíly v hodnotách inflace sestavené na základě národní a harmonizované metodiky jsou způsobeny odlišným složením spotřebitelských košů. Inflace podle metodiky EU nezahrnuje takzvané imputované nájemné, které obsahuje i platby majitelů nemovitostí do fondů oprav.
Podle dříve zveřejněných údajů sestavených na základě domácí metodiky meziroční míra inflace na Slovensku v dubnu zpomalila na 3,6 procenta z březnových 3,8 procenta. Ve srovnání s předchozím měsícem spotřebitelské ceny stouply o 0,3 procenta, stejným tempem jako v březnu.