MMF: Itálie jde správnou cestou, musí ale pokračovat v reformách

16.05.2012 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Řím 16. května (ČTK) - Mezinárodní měnový fond dnes vyzval italského premiéra Maria Montiho k pokračování reforem, které podpoří ekonomický růst, zejména reformy trhu práce. Itálie šla v posledních měsících správnou cestou k ozdravení veřejných financí, nemůže si ale dovolit z ni sejít, řekl po pravidelném ročním průzkumu italské ekonomiky a veřejných financí šéf evropského oddělení MMF Reza Moghadam.

"Opatření, která vláda zavedla, vytvořila stabilitu, která je ve srovnání se situací na konci loňského roku opravdu pozoruhodná," řekl Moghadam novinářům. Itálii hrozila na podzim dluhová krize a její náklady na půjčky se dostaly ke kritické hranici. Situace se stabilizovala po listopadovém nástupu technokratické Montiho vlády, která přijala úsporné kroky a navrhla některé strukturální reformy.

Itálie se ale také mezitím ponořila do hluboké recese, která by mohla snahy o snižování rozpočtového deficitu zmařit. MMF dnes potvrdil svou prognózu, podle níž italská ekonomika letos klesne o 1,9 procenta.

MMF ale nepovažuje za potřebné, aby Řím přijímal další úsporné kroky, třebaže vláda zvýšila odhad deficitu pro příští rok na 0,5 procenta hrubého domácího produktu z původního plánu 0,1 procenta. "Fiskální pozici vlády pro tento a příští rok MMF plně podporuje," řekl Moghadam.

Zástupce fondu řekl, že jeho konzultace s vládou se zaměřovaly na strukturální reformy na podporu růstu, postup konsolidování veřejných financí a doporučení zacílená na to, aby italské banky byly schopny podporovat ekonomiku. To podle Moghadama předpokládá pokračovat v plánu rekapitalizování bank.

Moghadam poukázal zejména na význam reformy trhu práce a vyzval k jejímu urychlenému schválení v parlamentu. Změny by měly usnadnit firmám najímání a propouštění zaměstnanců, což povede ke zvýšení zaměstnanosti v zemi a přitáhne zahraniční investice.

Itálie by také měla reformovat svůj chronicky neefektivní právní systém a veřejný sektor, snížit daně a vysoké ceny energie. Všechno to by mělo podle Moghadama zřetelně zvýšit potenciál růstu italské ekonomiky.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK