Koruna v úterý po zprávách o poklesu české ekonomiky a o neúspěchu jednání o nové vládě v Řecku oslabila na čtyřměsíční minima. K dolaru nad 20 korun a k euru na 25,61 Kč/EUR. Následně mírně posílila, dnes se ovšem opět obchoduje slabší na 25,49 Kč/EUR a na 20,02 Kč/USD.
"Na tradiční rady typu ´koruna bývá v létě slabší´ bych teď zapomněl. Devizové kurzy v tuto chvíli opět ovládá především nervozita obestírající eurozónu," uvedl analytik Raiffeisenbank Michal Brožka. Bohužel je podle něj možné, že nervozita na trzích bude převládat až do letních měsíců a kurz může na krátkou dobu prorazit i psychologickou hladinu 26 korun za euro.
Obdobný názor má i analytik společnosti Citfin Jiří Šimek. "Lze předpokládat, že nervozita na trzích se bude držet i v dalších týdnech a bude korunu držet na spíše slabších úrovních. V následujících týdnech a měsících tak ještě může přijít oslabení i přes 26 korun za euro především v závislosti na tom, jak se bude dál vyvíjet situace na trzích," uvedl.
Koruna se podle Šimka může vrátit k úrovní pod 25 korun za euro, až se situace v eurozóně nějakým způsobem zklidní. To ovšem podle něj v nejbližších týdnech není na pořadu dne.
"Dluhová krize přichází ve vlnách a momentálně tu máme nárůst strachu z budoucnosti Řecka a nákazy dalších zemí (ne poprvé). Tato vlna zřejmě ještě přinese ztráty rizikovým aktivům, a tedy i koruně, jejíž odolnost nabouralo prohloubení recese české ekonomiky," uvedl analytik Patria Finance Tomáš Vlk. Domnívá se nicméně, že v horizontu jednoho až dvou týdnů po krátkodobém uklidnění kurz koruny posílí blíže k hranici 25 korun za euro. "Pohyb pod tuto hranici ale příliš pravděpodobně nevypadá," dodal.
Slabá koruna zpravidla prospívá českým exportérům, kterým při přepočtu z eur nebo dolarů zvyšuje příjmy. Zdražuje naopak dovoz, a to zejména ropy, zemního plynu a spotřebního zboží, a znevýhodňuje českým turistům nákup eur nebo dolarů před dovolenou.