Na největší čínské vývozce Suntech Power Holdings a Trina Solar, kteří Washingtonu poskytli požadované informace, uvalila vláda předběžně clo 31 procent. Někteří další vývozci však budou muset platit až 250 procent navíc z hodnoty svého exportu, uvedl zdroj.
Cla na Suntech a Trinu jsou stále výrazně nižší, než za jaká lobbovala společnost Solar World USA a dalších šest amerických výrobců solárních panelů. Ti podali u vlády stížnost na údajně nelegálně podporovaný a dumpingový dovoz čínských panelů loni v listopadu a žádali pro největší vývozce cla přes 100 procent.
V březnu ministerstvo obchodu stanovilo na dovoz solárních panelů z Číny vyrovnávací cla v sazbách pod pěti procenty. Vláda zjistila, že Peking domácí produkci fotovoltaiky sice subvencuje, avšak jen v minimálním rozsahu.
Hodnota amerického dovozu solárních panelů z Číny loni podle odhadů odvětví vzrostla na 2,8 miliardy dolarů (56 miliard Kč). Byl to více než dvojnásobek dovozu v roce 2010.
Proti zásahu, který by v USA ještě více zdražil solární energii, se loni ostře postavili američtí provozovatelé fotovoltaických elektráren. Koalice pro dostupnou sluneční energii, která sdružuje 25 firem, uvedla, že uvalením cel přijde americká ekonomika o 100.000 pracovních míst.
Sektor fotovoltaiky v USA i jinde zažívá těžké problémy a řada firem v něm i přes štědrou podporu vlád zkrachovala. Ceny solárních zařízení v loňském roce výrazně klesly, protože prudkého růstu poptávky mohutně dotovaných západních provozovatelů solárních elektráren využili čínští výrobci, kteří prudce zvýšili svou podstatně levnější produkci. Politikům v Berlíně a Washingtonu se tak zhroutily sny, že jejich země se stanou centry rozvoje fotovoltaických technologií.