"Jsme úplně spokojeni, program je na dobré cestě, ale jsou zde stále hrozby. O tom není pochyb," řekl Jaeger. Zopakoval, že MMF počítá s tím, že Portugalsko se vrátí na kapitálové trhy v příštím roce. "Opětovné napojení může být obtížné, ale může se uskutečnit v příštím roce."
Portugalsko se loni v dubnu stalo po Řecku a Irsku třetí zemí eurozóny, která musela kvůli dluhové krizi požádat o zahraniční finanční pomoc. Země se dohodla s EU a MMF na záchranné půjčce v celkovém objemu 78 miliard eur (téměř dva biliony Kč).
Portugalsko nyní zažívá nejhorší recesi od 70. let minulého století. Nejnovější statistika ukázala, že v prvním čtvrtletí se hrubý domácí produkt ve srovnání s předchozím čtvrtletím snížil jen o 0,1 procenta, což bylo mnohem méně, než se čekalo. Meziročně však ekonomika klesla o 2,2 procenta. Míra nezaměstnanosti ve čtvrtletí stoupla na rekordních 14,9 procenta a je mnohem vyšší, než s jakou počítá dohoda o finanční pomoci. Portugalská vláda čeká letos pokles ekonomiky o tři procenta.
Mnoho ekonomů se domnívá, že země bude potřebovat druhou pomoc, protože nebude v druhé polovině příštího roku schopná obstarat si peníze na trzích. Vláda vyloučila, že by chtěla požádat o další pomoc nebo zmírnění škrtů. Jedinou možností, jak znovu získat důvěru investorů, je prý přísné dodržování podmínek pomoci. Analytici však upozorňují, že investoři by se mohli odvrátit od země, pokud Atény opustí eurozónu a zhorší se propad v sousedním Španělsku, napsala agentura Reuters.