Zemědělci vyjedou ve středu kvůli naftě na silnice ve 12 krajích

21.05.2012 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Do středečních protestních jízd zemědělců v regionech kvůli chystanému zrušení daňových úlev u nafty a zavedení spotřební daně z vína se zapojí minimálně 1600 strojů. Zemědělci s nimi chtějí vyjet nejméně po 185 trasách, především po silnicích první a druhé třídy. Protesty se uskuteční ve 12 krajích České republiky. Vyhnou se Praze, nezapojí se ani farmáři z Libereckého kraje. Informovala o tom dnes Agrární komora. Počet míst a účastníků protestů může podle ní ještě růst.

 

"Kolony vozidel nebudou komunikace blokovat, ale upozorňovat na požadavky zemědělců pomalou jízdou vlastní techniky," uvedla dnes komora.

Provoz na komunikacích budou zpomalovat jedoucí traktory s přívěsy i bez nich, nákladní automobily a další doprovodná vozidla. Stroje mají být čisté a jejich řidiči budou dodržovat dopravní předpisy. Protestující zemědělce podle agrárníků podpoří další stovky vozidel, která se sice jízd nezúčastní, ale při polních pracích budou ve středu označeny na znamení solidarity s demonstranty.

Agrárníci již dříve uvedli, že chtějí nátlakovou akcí zvrátit rozhodnutí vlády. V případě neúspěchu prvního protestu se akce mají opakovat a stupňovat. Největší nevládní organizace českých zemědělců v polovině dubna vyzvala premiéra Petra Nečase (ODS) k jednání o zachování daňových úlev u nafty a dala mu ultimátum do konce dubna. Nečas však prý dodneška na výzvy nereagoval.

Zrušení takzvané zelené nafty je součástí kabinetem schváleného balíku úsporných opatření, která mají v letech 2013 a 2014 udržet schodek státního rozpočtu pod třemi procenty HDP. Nyní mají čeští farmáři nárok na vrácení 60 procent spotřební daně, kterou zaplatili při nákupu nafty spotřebované při zemědělských činnostech. Po zrušení zelené nafty by platili téměř o 11 korun za litr více, a ročně by tak přišli zhruba o 1,8 miliardy korun. V případě zrušení zelené nafty by podle Veleby Česko bylo společně se Slovenskem jedinou zemí v Evropské unii, kde by podobnou úlevu farmáři neměli.

Autor článku

aktualita  

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK