"Dostaneme peníze nejpozději do pátku, možná už ve středu," uvedl bankéř.
Jakmile banky budou prostřednictvím dluhopisů EFSF rekapitalizovány, budou moci obnovit operace s Evropskou centrální bankou (ECB), uvedl bankéř. "S těmito 18 miliardami se budeme opět účastnit finančních operací ECB," řekl. V Piraeus Bank, která je mezi čtyřmi jmenovanými bankami, drží podíl necelých šesti procent skupina PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera.
ECB přestala minulý týden dodávat řeckým bankám, které neprošly úspěšnou rekapitalizací, finanční prostředky. ECB provádí refinanční operace jen se solventními bankami. Platí přitom, že finanční domy, které nemají přístup k penězům ECB, se musejí s požadavky obracet na domovskou centrální banku.
Již dříve nejmenovaný zdroj uvedl, že kapitál čtyř řeckých bank, které nejmenoval, je tak vyčerpán, že tyto ústavy fungují se záporným vlastním jměním. Podle pravidel ECB není možné tak zdevastovaným bankám žádné další peníze poskytnout. Objevily se i zprávy, že tempo odlivu vkladů z řeckých bank nabírá na síle, což svědčí o tom, že řecký bankovní systém je velmi zranitelný.
Evropští politici ujišťují, že odchod Řecka z eurozóny si nikdo nepřeje a podle průzkumů veřejného mínění chtějí nadále platit eurem i sami Řekové. Zároveň ale v zemi narůstá odpor proti drastickým úsporným opatřením, která po Řecku požadují jeho mezinárodní věřitelé. To je hlavně Mezinárodní měnový fond a ostatní země eurozóny.