Nejvyšší soud konkrétně potvrdil zákonnost dohody, podle které se nájemné v bytě každoročně zvyšuje o míru inflace vyhlášenou Českým statistickým úřadem. Dohoda pochází z doby před deregulačním zákonem, což však nic nemění na její platnosti.
Pokud se strany svobodně dohodnou na způsobu zvyšování, jde o legitimní řešení. V takovém případě už ale majitel nemůže uplatňovat jednostranné zvýšení nájemného podle speciálního zákona, který před šesti lety započal deregulaci.
Sjednocující stanovisko přijalo občanskoprávní a obchodní kolegium Nejvyššího soudu na svém květnovém zasedání. Cílem je sladit právní názor českých soudů v této otázce. Přijatý právní názor vyjde spolu s modelovým případem ve Sbírce soudních rozhodnutí a stanovisek.
Přijetí stanoviska si vyžádalo protichůdné rozhodování Obvodního soudu pro Prahu 2 a Městského soudu v Praze. Oba soudy řešily situaci, kdy majitel bytu a nájemník v roce 1997 svobodně uzavřeli dohodu o každoročním zvyšování nájmu o míru inflace. Nejvyšší soud stejně jako Městský soud v Praze dospěl k závěru, že dohoda je platná, i když vznikla ještě před účinností zákona o jednostranném zvyšování nájemného.
Zákon o jednostranném zvyšování nájemného stanovil, že pronajímatel je oprávněn zvýšit nájemné jedenkrát ročně počínaje 1. lednem 2007 a následně vždy na začátku roku. Zákon zároveň stanovuje způsob výpočtu maximálního přírůstku.