Loni region vzrostl o 8,2 procenta. Východní Asie zahrnuje Čínu, Jižní Koreu, země jihovýchodní Asie, nezahrnuje však Japonsko. Bez Číny by růst regionu měl naopak zrychlit na 5,2 procenta z loňských 4,3 procenta díky oživení v Thajsku po povodních.
V případě Číny SB snížila odhad růstu na 8,2 procenta z předchozích 8,4 procenta, hlavně kvůli dluhové krizi v eurozóně. V příštím roce má čínská ekonomika vzrůst o 8,6 procenta. Růst hrubého domácího produktu Číny v prvním čtvrtletí zpomalil na tříleté minimum 8,1 procenta z 8,9 procenta v předchozím kvartálu. Mohla za to slabá globální poptávka a vládní opatření přijatá kvůli obavám z přehřátí ekonomiky a vysoké inflaci.
"Výhled pro východní Asii je, stejně jako u dalších rozvojových regionů, zatížen přetrvávajícím vlažným zotavením v USA a hlavně nejistotou v Evropě," uvedla banka v prohlášení. Evropská unie, USA a Japonsko se na celkovém vývozu regionu podílejí více než 40 procenty. SB proto doporučuje těmto zemím stimulovat domácí spotřebu a napumpovat peníze do ekonomiky prostřednictvím veřejných stavebních prací, napsaly agentury AP a Reuters.