Problémové záložny chtějí dlouhodobě zmrazit vklady

03.01.2000 | ,
Domovská stránka


perex-img Zdroj: Finance.cz

Některé problémové záložny, které mají nyní omezenou činnost, uvažují o dlouhodobém zmrazení vkladů jejich klientů. Píší to dnešní Zemské noviny (ZN) a Slovo s odvoláním na šéfa Úřadu pro dohled nad družstevními záložnami (ÚDDZ) Ivo Vrzala.

"Některé ze záložen uvažují o zmrazení vkladů i na několik let," citují deníky Vrzala.

Jako první by to podle nich mohla už tento týden udělat Českomoravská družstevní spořitelna (ČMDS), která má od 10.listopadu kvůli nedostatku hotových peněz pozastavenu činnost na dva měsíce. Navrhnout zmrazení vkladů členů této kampeličky chce podle neoficiálních informací obou deníků navrhnout její šéf Petr Bezruč.

ZN a Slovo zároveň poukazují na nesrovnalosti, které měl v hospodaření ČMDS odhalit audit renomované společnosti Ernst & Young a poznamenávají, že podobné obchody způsobily v posledních měsících problémy i ostatním velkým záložnám, které mají jako ČMDS pozastavenou činnost nebo jsou v nucené správě.

Podle informací ČTK ÚDDZ zasáhl celkem proti devíti kampeličkám. Na Družstevní stavební záložnu Praha, 1. Družstevní záložnu Ostrava a Živnostenské Spořitelní a Úvěrní Družstvo byla uvalena nucená správa. Úřad omezil činnost Rodinné záložně Moravské Budějovice, Českomoravské družstevní záložně, Doudlebské družstevní záložně, Živnostenské družstevní záložně Dvůr Králové a Všeobecné družstevní záložně Hradec Králové. Činnost byla zakázána na dvacet dní družstevní záložně Mavel.

Z posledních údajů úřadu vyplývá, že na českém trhu působí 79 funkčních záložen. Počet jejich členů činí téměř 118.000. Celková bilanční suma kampeliček přesahuje 11,22 miliardy korun.

Zdroj: ČTK

Autor článku

 

Články ze sekce: Domovská stránka