Vysoké ceny zemního plynu v uplynulých letech pomohly zvýšit investice do těžby rezerv z míst, která byla dříve považována za nedostupná, a nekonvenčních zdrojů, jako plyn z břidlice nebo metan z uhelných slojí. "Těžba z nekonvenčních zdrojů, hlavně břidlic, se do 2035 více než ztrojnásobí na 1,6 bilionu krychlových stop (45,3 miliardy metrů krychlových)," uvedla IEA. Podíl plynu z nekonvenčních zdrojů na celkové těžbě plynu pak stoupne z nynějších 14 procent na 32 procent. Hlavní růst však přijde až po roce 2020, protože těžaři potřebují v případě nekonvenčních zdrojů více času na rozvoj těžby.
IEA však rovněž upozornila, že rozkvět těchto zdrojů se uskuteční pouze v případě, že budou podniknuty kroky, které zajistí těžbu prováděnou způsobem přijatelným pro životní prostředí i sociálně.
Zemím přinese těžba z nekonvenčních zdrojů podle IEA velké výhody, protože jim zlepší bilanci obchodu s energií a sníží ceny energií. Vysoký růst těžby z těchto zdrojů čeká IEA ve Spojených státech, Austrálii, Indii, Kanadě a Indonésii. Podíl Ruska a zemí Blízkého východu na mezinárodním obchodu s plynem se má snížit ze 45 procent v roce 2010 na 35 procent v roce 2035.
Evropa bude v těžbě plynu z nekonvenčních zdrojů menším hráčem, avšak těžba zde bude dostatečná na to, aby vyrovnala pokles těžby plynu z běžných zdrojů, předpověděla IEA. Mohly by se tak snížit dovozní ceny plynu. V současnosti jsou v Evropě hlavními dodavateli plynu Rusko a Norsko.
Podle výhledu IEA díky růstu poptávky plyn v příštích 20 letech sesadí z druhé pozice nejdůležitějšího primárního energetického zdroje uhlí. Růst v plynovém sektoru by měl být stejný jako společný růst uhlí, ropy a jaderného sektoru a překoná expanzi obnovitelných zdrojů energie.