Zvláštní daň zavádí Slovensko podobně jako sousední Maďarsko na sektory s velkým podílem zahraničních investorů. Když Maďarsko po nástupu vlády strany Fidesz zavedlo zvláštní daně na banky, telekomunikace a maloobchod, vyvolalo to stížnosti zahraničních majitelů dotčených společností do Bruselu, což přispělo ke zhoršení image země.
Vláda minulý týden sdělila, že celou firemní sféru zatíží zvýšenou sazbou daně z příjmů ve výši 23 procent proti nynějším 19 procentům. Kabinet připravuje i zavedení progresivního zdanění příjmů jednotlivců, a zruší tím rovné daně, které Slovensko zavedlo v roce 2004.
Zvláštní daň by měla vynést vládě asi 100 milionů eur (2,5 miliardy Kč). Kabinet podle dřívějších informací také plánuje zdvojnásobit příjem z dříve zavedené zvláštní bankovní daně, která je už nyní jednou z nejvyšších v Evropské unii.
Premiér dnes také řekl, že vláda bude uvažovat o převodu části plateb ze soukromého důchodového pojištění do státního rozpočtu. Individuální spoření rovněž zestátnila Fidesz v Maďarsku.
Ficova vláda potřebuje najít 1,2 miliardy eur (30,5 miliardy korun) na to, aby do konce příštího roku stlačila schodek veřejných financí pod tři procenta výkonu ekonomiky. Levicový kabinet staví ozdravná opatření na rozdíl od své předchůdkyně hlavně na zvýšení příjmů státního rozpočtu, což odůvodňuje tím, že prostor pro plošné škrty ve výdajích státu se prý už vyčerpal.