V nástinu hospodářské strategie eurozóny na další rok komise přímo zmiňuje obavy, které má trh kvůli potížím španělských bank a kvůli vysokým nákladům, které má španělské vláda s pomocí tomuto sektoru. Právě problémy španělských bank jsou hlavní příčinou růstu nákladů na obsluhu španělského dluhu. Ty jsou blízko úrovní, které jsou dlouhodobě neudržitelné.
Doporučení, aby se eurozóna více semkla a sladila svůj bankovní sektor, nicméně stačilo na to, aby se na trhu změnily kurzy měn, akcií a komodit. Euro se vůči dolaru odpoutalo od téměř dvouletého minima a z 1,2425 USD se v mžiku dostalo na 1,2468 USD. Ztráty smazalo zlato, jehož cena se dostala na 1554 dolarů (asi 31.650 Kč) za troyskou unci (31,1 gramu).
Investoři se obávají, že veřejné finance ve Španělsku se ocitnou v situaci, která bude nezvladatelná. Pokud by se to stalo, Španělsko by bylo kandidátem na mezinárodní finanční pomoc, o kterou už požádali tři členové eurozóny z celkových 17, a to Řecko, Irsko a Portugalsko. Problém je ale v tom, že Španělsko je mnohem větší a jeho finanční problémy by mohly vést k těžko předvídatelnému vývoji a dopadům na celou eurozónu.
Španělsko se už teď potýká s recesí a rekordní nezaměstnaností kolem 25 procent. Země se stále potýká s kolapsem realitního sektoru z roku 2008 a prakticky každá banka ve Španělsku má úvěrové portfolio zatíženo větším či menším objemem nedobytných úvěrů.
Evropská komise, která je zároveň exekutivou Evropské unie, v doporučení varuje před začarovaným kruhem slabých bank a zadlužených zemí, kde jedna zadlužená země půjčuje jiné zadlužené zemi. Tento zvyk je podle komise teď nutné zlomit.