Vláda chce spustit 20 "velkých projektů" pro rozvíjející se průmysl, avšak neposkytla další detaily o tom, jak by podpora měla vypadat. V minulosti, když se snažila podpořit technologický rozvoj, využívala dotace, daňové úlevy a další podpory, na které si její obchodní partneři stěžovali, že porušují zásady volného obchodu. Kromě čisté energie chce vláda podpořit ochranu životního prostředí, informační technologie, biologii, výrobu vyspělých zařízení, nové materiály a vozidla na nový pohon.
Vláda v prohlášení uvedla, že rozvoj nových průmyslových odvětví má pomoci ekonomice, která čelí rostoucímu tlaku na zpomalení. V prvním čtvrtletí ekonomika vzrostla o 8,1 procenta, nejpomaleji za téměř tři roky. Mezinárodní měnový fond odhaduje, že v letošním roce čínský hrubý domácí produkt stoupne o 8,2 procenta. Analytici se domnívají, že vládní snahy, včetně zvýšení výdajů na veřejné práce, by mohly podpořit oživení ekonomiky ve druhé polovině roku.
Nejvyšší představitelé Číny dlouhodobě chtějí transformovat svoji ekonomiku, které v současnosti pomáhá levná pracovní síla a soustředí se na zemědělství a tovární výrobu. Některé oblasti, jako jsou obnovitelné zdroje energie, slouží také pro strategické cíle, protože pomáhají snížit závislost země na dovozu paliv.
Některé dřívější snahy vlády na podporu nových průmyslových odvětví, jako solární a větrné energie, však přinesly vlnu stížnosti na Peking za to, že využívá nezákonné podpory, obchodní bariéry nebo tlačí na zahraniční firmy, aby mu předaly svoji technologii. Americké ministerstvo obchodu tento měsíc rozhodlo, že čínští výrobci prodávají vybavení pro solární elektrárny v USA za nepoctivě nízkou cenu. Peking na to reagoval tvrzením, že některé podpory projektů obnovitelných zdrojů energie v USA porušují pravidla volného obchodu, napsala agentura Reuters.