Pražská firma neprokázala u soud vznik jasné o konkrétní újmy, která by se projevila na jejím hospodaření. "Přiznat odkladný účinek žalobě na základě žalobcem přednesené argumentace by znamenalo přiznávat jej automaticky vždy," uvedl ve svém usnesení Krajský soud v Brně.
ÚOHS se případem v minulosti zabýval několikrát. Jeho předseda Petr tendr dvakrát vracel svým podřízeným k dopracování. Naposledy před dvěma lety po nich chtěl, aby lépe zdůvodnili pokutu. Její výše se ale dalším posuzováním nezměnila. Podle úřadu musí být pokuta "natolik intenzivní, aby byla zadavatelem pociťována jako újma, neboť uložením velmi nízké pokuty by nedošlo k naplnění jejího účelu".
Antimonopolnímu úřadu vadily podmínky tendru z roku 2008. Podle něj dopravní podnik nedovoleně omezil počet zájemců o zakázku pouze na firmy, které již služby úklidu ve stanicích metra zajišťovaly.
Podle údajů ÚOHS se mohl do tendru přihlásit pouze uchazeč, jehož průměrný obrat za obdobnou činnost, jako byla ta v zakázce DPP, neklesl za poslední tři roky pod limit 20 milionů korun. Podnik také požadoval doložení toho, že zájemce o zakázku v minulosti již služby komplexního a nepřetržitého úklidu stanic podzemní hromadné dopravy poskytoval, a to minimálně po dobu 12 měsíců a v rozsahu minimálně šesti uklizených stanic.
Dopravní podnik oproti tomu v průběhu správního řízení trval na tom, že úklid stanic metra je zcela specifickou a ojedinělou činností, která jen stěží nalezne srovnání s úklidem v jakýchkoliv jiných prostorách v ČR.
Tendr vyhlásil dopravní podnik v roce 2008. Výběrové řízení ale zrušil, neboť komise vyřadila nabídky všech tří uchazečů. Podnik poté uzavřel smlouvu s jedním z uchazečů, sdružením dvou firem CDV služby a V-Trade.