"Z kraje příštího týdne bude poslední jednání, ze kterého vzejde konečný návrh," sdělil ČTK Stehlík. "Ze strany premiéra je maximální vstřícnost najít nějaké řešení, které pro zemědělce bude mít význam," podotkl.
Minulý týden na protest proti plánovanému zrušení daňového zvýhodnění zemědělců zpomalovaly zemědělské stroje na řadě míst Česka dopravu na silnicích. ASZ se na rozdíl od ostatních agrárních organizací k protestu nepřipojila. Nečas následně uvedl, že je dále ochoten jednat jen s asociací, "která nevydírá". S Agrární komorou a dalšími organizátory blokád, kteří v souhrnu představují zhruba 80 procent českého zemědělství, mluvit odmítá. ASZ reprezentuje zájmy menších sedláků, kteří jsou v Česku v menšině, její šéf je podobně jako Nečas i Bendl aktivním členem ODS.
Nyní mají čeští sedláci nárok na vrácení 60 procent spotřební daně, kterou zaplatili při nákupu nafty spotřebované při zemědělských činnostech. Po zrušení zelené nafty by platili téměř o 12 korun za litr více než rakouští zemědělci a o devět Kč více než Poláci. Ročně by tak přišli zhruba o 1,8 miliardy korun. V případě zrušení zelené nafty by podle Agrární komory Česko bylo kromě Slovenska jedinou zemí v Evropské unii, kde by podobnou úlevu sedláci neměli.
Stehlík již před dvěma týdny předal premiérovi kromě požadavku na zachování daňových úlev u nafty pro zemědělské účely minimálně do konce roku 2013 také návrh několika dalších opatření. Ta by podle něj mohla být nejen pro zemědělce přínosnější než samotná zelená nafta. Námětem dnešního jednání byly podle Stehlíka také podpora zemědělských investic a další daňová problematika. Malí sedláci dlouhodobě brojí především proti přebujelé byrokracii, která jim komplikuje hospodaření.
Agrární komora ve středu uvedla, že kvůli chystanému zrušení daňových úlev u nafty zatím znovu demonstrovat nehodlá. Agrárníci v příštích dnech znovu vyzvou k jednání premiéra a budou lobbovat u poslanců a senátorů, aby hlasovali proti návrhu. V případě, že zrušení projde, uspořádali by demonstraci v Praze.