Nyní se cena povolenky za jednu tunu emisí oxidu uhličitého pohybuje na historickém minimu kolem 6,50 eura. Souvisí to s ekonomickými problémy evropských zemí a nižší průmyslovou výrobou. Pokud se cena povolenky nezvýší, počítá MŽP v letech 2013 až 2020 s příjmy z obchodování jen kolem 55 miliard Kč. Kdyby se cena zvýšila, příjmy státu mohou dosáhnout až zhruba 120 miliard Kč.
Podle Zámyslického bude nyní záviset, zda se Evropská komise rozhodne zasáhnout do trhu s povolenkami s cílem jejich cenu zvýšit. První signál by měl z Bruselu přijít v červenci. "Bude ale také záležet, zda to opatření bude jen krátkodobé či dlouhodobé," řekl ČTK Zámyslický. Evropská komise zvažuje stažení části povolenek z obchodování, čímž by se měla cena zbývajících kreditů zvýšit.
Nedávné odhady MŽP počítaly u povolenek se dvěma scénáři. Podle toho horšího měl stát získat z jejich prodeje za sedm let 90 miliard korun, v lepším případě, při vyšších cenách povolenek, to mělo být asi 190 miliard Kč. "Tyto údaje vycházely ještě z původních odhadů cen povolenek," uvedl Zámyslický.
Polovina příjmů z prodeje povolenek bude muset být investována do ekologických opatření. MŽP chce peníze použití mimo jiné na pokračování úspěšného zateplovacího programu Zelená úsporám. Druhá polovina příjmů půjde do státního rozpočtu.
Povolenky dávají energetickým podnikům a dalším velkým producentům emisí právo vypouštět do atmosféry průmyslové plyny. Jedna povolenka se rovná tuně emisí.
Pro firmy nízké ceny povolenek znamenají menší náklady na škodlivé emise. Zároveň ale často upozorňují, že budoucí vývoj na trhu s povolenkami je příliš nejistý, a podniky tak těžko mohou plánovat své investice a budovat strategii.