Splašky z šestnáctitisícového města tekly začátkem února do řeky 56 hodin. Stalo se tak po té, co tehdejší provozovatel čističky, firma WWTP DKNL, přerušila čištění kvůli sporu o ceny s dvorskou radnicí. Firma WWTP DKNL ve správním řízení vedeném krajským úřadem dostala v minulých dnech pokutu 250.000 korun, proti níž se může odvolat. Kraj nadále vede správní řízení i s majitelem čistírny, firmou Evorado Import.
ČIŽP za údajné porušení vodního zákona uložila městu, jež je vlastníkem kanalizací, pokutu 300.000 korun. Soukromá firma VAK, která kanalizace a vodovody provozuje, dostala pokutu 100.000. Město i VAK se odvolaly. Ministerstvo 25. května rozhodlo, že město ani VAK za zjištěné poškození životního prostředí neodpovídají. "Šlo o velmi neobvyklý a složitý případ s mnoha subjekty. Rozhodnutí ministerstva a jeho právní názor respektujeme," řekl Klingr.
Podle rozborů splašky zvýšily v řece hodnoty amoniakálního dusíku téměř dvojnásobně nad normu. Hodnoty fosforu se dostaly na hranici limitu. Ostatní z desítky sledovaných parametrů kvality vody limity nepřekročily a řeka se s celou situací podle správců povodí vyrovnala relativně dobře.
Dvorská čistička původně patřila textilce Tiba a vedle vod z textilky čistila hlavně městské splašky. Textilka čističku v roce 2005 prodala firmě Evorado Import, která v dubnu ukončila smlouvu s firmou WWTP DKNL. O provozování či koupi čističky měla zájem dvorská radnice, majitel si však vybral jako nového provozovatele společnost LITAVE.
I s firmou LITAVE se město pře o cenu čištění. Firma městu za poslední čtyři dny měsíce dubna poslala fakturu na 483.000 korun, což by znamenalo 3,6 milionu korun měsíčně. "Vzhledem k tomu, že faktura není podložena kalkulací, byla vrácena zpět," uvedlo vedení radnice na webu města. Radnice podle nařízení vodoprávního úřadu z roku 2005 platila firmě WWTP DKNL 1,67 milionu Kč měsíčně. "Do narovnání vztahů mezi WWTP a LITAVE ohledně plateb za čištění se město rozhodlo složit finanční prostředky do soudní úschovy," uvedla radnice s tím, že se s oběma subjekty snaží jednat a předejít opětovnému uzavření čistírny.
Zdeněk Rychtera dr