Analytici dotazovaní agenturou Reuters očekávali snížení zakázek jen o jedno procento. Údaj za březen ministerstvo revidovalo směrem vzhůru z původních 2,2 procenta.
Domácí zakázky stouply v dubnu o 0,4 procenta. Zakázky ze zahraničí se však snížily o 3,6 procenta, z toho ze zemí eurozóny o 1,8 procenta a ze zemí mimo eurozónu o 4,7 procenta.
Největší propad, o pět procent, zaznamenaly zakázky na spotřební zboží a zboží dlouhodobé spotřeby. Zakázky na kapitálové zboží se snížily o 3,3 procenta. Zakázky na polotovary naopak stouply o 0,9 procenta.
Průmyslové zakázky jsou zaznamenány ve stejném měsíci, kdy jsou objednány. Jejich skutečná výroba je však rozložena během celého roku, a toto číslo je tak náchylnější k výkyvům než údaje o průmyslové výrobě. Ty budou zveřejněny ve středu.
Německá ekonomika v prvním čtvrtletí vzrostla ve srovnání s předchozími třemi měsíci o 0,5 procenta a oživila tak po propadu o 0,2 procenta v předchozím čtvrtletí. Meziročně tempo růstu zrychlilo na 1,7 procenta z 1,5 procenta. Analytici ale varují, že Německo nemůže zůstat imunní vůči současným turbulencím v eurozóně, a ekonomiku tak v nejbližší době zřejmě čeká ochlazení. Německo je největší ekonomikou v Evropě a je na něm závislá řada českých firem.