Zrušení monopolu vyplývá z převzetí příslušné evropské poštovní směrnice, poštovního balíčku EU. "Není důvod k obavám ze zhoršení dostupnosti poštovních služeb," řekl dnes zpravodaj k zákonu Jan Husák (TOP 09). Varoval, že pokud ČR nesplní lhůtu pro převzetí evropské směrnice do českého zákona, hrozí jí za to pokuta. Naopak sociální demokrat Milan Urban nabádal poslance, aby novelu neschválili a přijali kompromisní řešení vzniklé v senátním hospodářském výboru, které zabrání rušení poboček pošty.
Poslanci při předchozím schvalování ve sněmovně odmítli návrh, aby každá poštovní firma musela mít nejméně 3400 poboček. Sama Česká pošta měla v roce 2010 podle svých webových stránek 3385 pošt, a byla by tedy o 15 míst pod navrhovaným limitem.
Novela řeší také financování tzv. univerzální služby, tedy poskytování základních poštovních služeb na celém území za přiměřenou cenu. Počítá s tím, že univerzální službu by v prvních pěti letech po liberalizaci měla poskytovat Česká pošta, ale na případnou ztrátu by se měly v tzv. kompenzačním fondu skládat všechny subjekty podle svého podílu na trhu.
Novela dále uděluje poštovní licenci České poště do konce roku 2017. Takový postup je podle vlády v souladu s obvyklou praxí v EU. Na další období bude vyhlášeno výběrové řízení.
Poslanci dnes nejprve Senát nepřehlasovali, pro novelu jich hlasovalo málo. Poslanec ODS Boris Šťastný však poté zpochybnil hlasování a v dalším hlasování už návrh podpořil potřebný počet poslanců.