Ve sněmovně je totiž již od loňska obdobný návrh poslanců TOP 09 a Starostů. Podle jejich návrhu měla velká města přijít o více než čtyři miliardy korun. Jen Praha by si pohoršila o 2,2 miliardy korun. Předkladatelé chtějí tento návrh stáhnout.
Praha by podle kompromisu, k němuž dospěly vládní strany ODS a TOP 09, měla přijít ročně o 650 milionů korun, Brno o 203 milionů, Ostrava o 158 milionů Kč a Plzeň o 90 milionů korun ročně. Mírně si pohorší i 378 úplně nejmenších obcí do 200 obyvatel, které mají velkou rozlohu. Výměra rozlohy obce, která je jedním z kritérií, se návrhem omezuje maximálně na plochu tři hektary na obyvatele. Menší obce a města dosud dostávaly v průměru 6800 korun na jednoho obyvatele. Změnou zákona by se to mělo zvýšit na zhruba 9000 korun.
Jak dnes poslancům řekl ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09), novela přináší zásadní likvidaci dotačních programů z národních zdrojů poskytovaných z centra do jednotlivých obcí. Obce tyto peníze získají na základě posílení příjmů z rozpočtového určení daní. Tímto přesunem by měly obce získat 10,5 miliardy korun, asi 1,5 miliardy korun mají získat z částky, kterou v současné době obsahuje kapitola Všeobecná pokladní správa jako příspěvek na školství.
Poslanec ČSSD Václav Votava řekl, že navržené změny sice vypadají pro řadu měst a obcí slibně, ale to se nemusí vyplnit. Jeho stranický kolega Petr Hulinský navrhl předlohu zamítnout. Poukazoval například na to, že Praha by přišla o částku srovnatelnou například s polovinou rozpočtu hlavního města na kulturu.