Nezaměstnanost v Řecku je téměř dvojnásobná ve srovnání s průměrem zemí eurozóny, kde míra nezaměstnanosti činila v březnu rekordních 11 procent a na stejné úrovni zůstala i v dubnu. Nejvyšší nezaměstnanost v eurozóně má Španělsko, kde v dubnu činila 24,3 procenta.
Nejvíce dopadá nezaměstnanost na mladé lidi ve věku 15 až 24 let, kterých je bez práce více než polovina. Míra nezaměstnanosti u mladých stoupla na 52,8 procenta z loňských březnových 42 procent.
Řecká ekonomika zažívá od konce roku 2008 hlubokou recesi a ke slabému růstu by se mělo Řecko podle odhadů vrátit nejdříve v roce 2013. Země letos dostala od Evropské unie a Mezinárodního měnového fondu druhý záchranný balík v sumě 130 miliard eur (3,2 bilionu Kč), který má Aténám zajistit finance do roku 2014. První záchranný úvěr obdržela země v květnu 2010. Výměnou za finanční pomoc však musela slíbit výrazné rozpočtové škrty a zvýšit daně.
Finanční krize způsobila i politický chaos. Mnoho voličů je naštvaných kvůli snižování důchodů a mezd a zvyšování daní a na počátku května dali svůj hlas ve volbách stranám, které jsou proti úsporným opatřením. Volby však skončily patem a nepodařilo se vytvořit koalici, která by měla v parlamentu dostatečný počet hlasů. Proto se volby budou opakovat 17. června. Podle analytiků výsledky voleb rozhodnou, zda země zůstane v eurozóně, napsaly agentury AP a Reuters.