Soud zároveň nařídil na 18. července ústní jednání. V navazujícím řízení pak bude HPH usilovat o vydání trvalého zadržovacího příkazu, omezujícího dispozici s těmito finančními prostředky. "Přestože je celý proces teprve na začátku, budu jménem českých poškozených akcionářů HPH nadále usilovat o co nejlepší uspokojení akcionářů formou likvidačního zůstatku," dodal Častorál.
Akcionáři bývalých harvardských fondů by se tak mohli dostat alespoň částečného odškodnění. Kontroverzní podnikatel podle nepravomocného rozsudku způsobil v 90. letech HPH několikamiliardovou škodu. V USA je Kožený podezřelý z uplácení při pokusu o privatizaci ropného průmyslu v Ázerbájdžánu.
Američané chatu v Aspenu zabavili a prodali za 413 milionů korun již před několika lety, přestože ji podnikatel přepsal na svou matku. Podle prokuratury používal Kožený dům k podvodným investicím.
Pražský městský soud vynesl nepravomocný rozsudek nad Koženým v červenci 2010. Spolu se svým kolegou Borisem Vostrým podle něj v letech 1995 a 1996 převáděl majetek z Harvardských investičních fondů a Sklo Unionu Teplice a poškodili Harvardský průmyslový holding, který následně skončil v likvidaci. Způsobili prý škodu 16 miliard korun. Kožený považuje tento proces za politický.
Kožený žije od roku 1995 na Bahamách. Tamní policie ho kvůli americké žádosti o extradici zatkla v říjnu 2005. Po 19 měsících ve vazbě v bahamské věznici byl finančník propuštěn na kauci 300.000 dolarů (5,8 milionu korun). V roce 2007 bahamský soud rozhodl, že Kožený se nedopustil zločinů umožňujících vydání.
České soudy se ke kauze Koženého a Vostrého vrátí letos na podzim. Advokáti obou obžalovaných mužů se totiž proti prvoinstančnímu verdiktu odvolali. Vostrý je také stíhán jako uprchlý.