"Pokles míry nezaměstnanosti je v současnosti čistě sezonním jevem a její hodnota se již blíží k letošnímu dnu. Obrat v pohybu míry nezaměstnanosti směrem k vyšším hodnotám odstartuje příchod absolventů škol na trh práce v průběhu třetího čtvrtletí," řekl ČTK analytik Raiffeisenbank Pavel Mertlík. Největší bolestí trhu práce zůstává podle něj to, že podnikatelský sektor nevytváří dostatek nových pracovních míst.
Příchod čerstvých absolventů na trh práce v průběhu prázdnin a konec sezonních prací na podzim prověří, jak se dokázaly české firmy vypořádat s ekonomickým oslabením, uvedl manažer poradenství při řízení lidských zdrojů PwC ČR Libor Stodola. "V závěru roku očekáváme růst míry nezaměstnanosti, ale o něco menší než loni. Pokračující úsporná opatření firem mají spíše selektivní charakter a v odvětvích, kde roste poptávka, se již plánují i nárůsty stavů zaměstnanců," dodal.
Květnový pokles o 0,2 procentního bodu zaostává za dlouhodobými trendy, v průměru míra nezaměstnanosti v květnu klesá o 0,3 procentního bodu, připomněla analytička Next Finance Markéta Šichtařová. Důležité ale je podle ní zvýšení pravděpodobnosti, že se nezaměstnaný dokáže na trhu práce uplatnit. Na jedno pracovní místo připadá 11 nezaměstnaných, což je nejnižší číslo za poslední tři roky. Počet volných pracovních míst se zvyšuje. Otázkou ovšem je, jak dlouho. Trh práce mírně zaostává za vývojem ekonomiky. "Jestliže je dnes česká ekonomika v recesi, nelze počítat s tím, že by se počet volných pracovních míst nadále zvyšoval," podotkla.
Zlepšení situace na trhu práce tedy není v dohledu, což je špatná zpráva pro ekonomiku jako celek a mimo jiné právě pro nastávající absolventy škol, doplnil Mertlík. Průměrnou míru registrované nezaměstnanosti za celý letošní rok nyní očekává 8,7 procenta, tedy vyšší než v loňském roce.