Průmyslová výroba v Číně roste pomaleji, než se čekalo

10.06.2012 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Peking 10. června (ČTK) - Průmyslová výroba v Číně v květnu meziročně vzrostla o 9,6 procenta. Oznámil to tamní statistický úřad. Výsledek zaostal za odhady analytiků, podle nichž data potvrzují, že druhou největší ekonomiku letos patrně čeká nejvýraznější útlum za spoustu let. V sobotu totiž úřady oznámily citelné zpomalení inflace, což svědčí o slabší poptávce.

Květnový růst je mírně rychlejší než růst za duben, kdy výroba vzrostla o 9,3 procenta. To bylo nejpomalejší tempo za poslední tři roky. Analytici čekali, že růst zrychlí na 9,9 procenta.

Čínská centrální banka ve čtvrtek překvapila trhy oznámením o snížení základních úrokových sazeb. Zápůjční i depozitní sazbu snížila o 25 bazických bodů, což učinila poprvé od začátku globální finanční krize před více než čtyřmi lety. Ekonomové čekali, že banka pouze zmírní požadavek na povinné minimální rezervy.

Investice do fixních aktiv, které se po spotřebě v prvním čtvrtletí nejvíce podílely na růstu čínské ekonomiky, od ledna do května meziročně vzrostly o 20,1 procenta. To je mírně nad odhady, jejichž průměr byl na 20 procentech. Maloobchodní tržby naopak v květnu meziročně vzrostly jen o 13,8 procenta, zatímco trh čekal růst o 14,3 procenta.

Série statistických dat z Číny potvrzuje, že druhá největší ekonomika světa rychle ztrácí tempo. Za posledních 30 let hrubý domácí produkt Číny v průměru dosahoval asi 9,5 procenta. Odhady na letošní rok se liší, často se ale hovoří o růstu kolem osmi procent.

Čína je tak navzdory zpomalení tempa růstu jedinou významnou ekonomikou, která vykazuje nadprůměrný růst hrubého domácího produktu. Spojené státy, které mají zdaleka největší ekonomiku na světě a na hrubém domácím produktu světa se podílejí asi z 18 procent, nyní rostou tempem kolem dvou procent ročně. Mnohem hůř je na tom teď Evropská unie, kde je několik zemí v recesi.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK