Vatikán odmítá dohady, že v jeho bance mají účty vlivné osobnosti

10.06.2012 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Řím/Vatikán 10. června (ČTK) - Vatikán se ohradil proti tvrzení některých médií, podle nichž mají ve vatikánské bance číslované účty některé vlivné osobnosti včetně politiků. Nejasnosti ale panují i kolem nedávného odchodu prezidenta vatikánské banky Gottiho Tedeschiho, který byl odvolán údajně kvůli tomu, že bránil snahám o větší transparentnost ústavu.

Institut pro náboženskou činnost (IOR; Istituto per le Opere di Religione), jak zní oficiální název vatikánské banky, je od roku 2010 vyšetřován kvůli podezření z praní špinavých peněz. Italská prokuratura tehdy nechala v rámci vyšetřování zmrazit asi 23 milionů eur (zhruba 586 milionů Kč v dnešním kurzu), které měla banka uloženy na účtech u jiných italských bank.

Generální ředitel banky Paolo Cipriani v dnešním rozhovoru s listem Corriere della Sera odmítl obvinění, která se objevila po nečekaném odchodu prezidenta Tedeschiho. "Nejsou zde žádné číslované účty, ani účty politiků. Jediní Italové, kteří nejsou duchovními a mají zde účty, jsou zaměstnanci nebo penzisté Svatého stolce," řekl.

Tedeschiho odchod z vedení ústavu je obestřen mnoha nejasnostmi. Bankéř byl pro nedůvěru jednomyslně odvolán, Vatikán ale odmítá interpretaci, že by Tedeschi ve funkci selhal. Jen prý neplnil to, co se od něj čekalo, aby byla banka transparentnější. Po Tedeschiho odchodu byl ale zatčen papežův komorník, který byl obviněn z krádeže dokumentů.

Policie, která tento týden prohledávala Tedeschiho dům a kancelář, podle agentury Reuters našla důvěrné spisy související s bankéřovým tříletým působením v čele ústavu. Podle Corriere della Sera Tedeschi ve spisech uvedl, že u ostatních vedoucích činitelů banky narazil na odpor, když se jich ptal na podrobnosti k tajným účtům světců, jako jsou italští politici a další státní zaměstnanci.

Tedeschi i Cipriani jsou od roku 2010 vyšetřováni pro podezření z účasti na praní špinavých peněz. Vatikán mezitím zavedl nová pravidla finanční transparentnosti, aby se podobným podezřením v budoucnu vyhnul. Nová pravidla vyhovují požadavkům mezinárodní organizace Financial Action Task Force (FATF), která se ve světě snaží potírat financování terorismu a dalších ilegálních aktivit.

Vatikánská banka je soukromou institucí, která se nachází přímo na území Vatikánu. V jejím čele je ředitel, který je zodpovědný výboru složenému z kardinálů. Banka spravuje peníze Vatikánu a katolických organizací v celém světě. Její vedení podléhá papeži.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK