"Je důležité, aby Španělsko využilo nástroje, které budou zpřístupněny. Mám důvěru ve španělskou vládu, která už zavedla dalekosáhlé strukturální reformy na trhu práce, musí ale po této cestě pokračovat," dodal Weidmann. Reagoval tak na sobotní zprávu, podle které Madrid požádá o pomoc pro své banky. Čerpat by mohl až 100 miliard eur (asi 2,5 bilionu Kč).
Rehn, který je komisařem EU pro hospodářské a měnoové záležitosti, agentuře Reuters řekl, že dohoda pomůže zklidnit rozkolísané finanční trhy a zabrání dalšímu šíření dluhové krize. Bankovní sektor podle něj pomoc potřebuje, širší ekonomika v souvislosti s pomocí žádné další podmínky už splňovat nemusí.
"Věřím, že na trhy to vyšle jasný signál, že eurozóna je připravena Španělsko podpořit v jeho snaze restrukturalizovat a rekapitalizovat bankovní sektor," řekl Rehn. Přesná částka pomoci zatím nebyla oznámena, Španělé chtějí nejprve počkat na výsledky nezávislého auditu bank, což má být do 21. června.
Španělský bankovní sektor je zaplaven nedobytnými úvěry, které pocházejí většinou z doby před rokem 2008. Tehdy praskla na tamním realitním trhu bublina, z které se banky nedokázaly zotavit. Po Řecku, Irsku a Portugalsku se Španělsko stane čtvrtou a zároveň největší zemí eurozóny, která byla nucena požádat o zahraniční finanční pomoc.
Evropské akcie, euro i ropa v posledních dnech klesaly, převážně z obav, že dluhová krize se bude šířit eurozónou a stáhne s sebou i Španělsko. Jeho záchrana by byla mnohem komplikovanější než záchrana Řecka, Irska a Portugalska. Španělsko má čtvrtou největší ekonomiku v eurozóně, která je asi dvakrát větší, než ekonomiky všech tří uvedených zemí dohromady. Podle Rehna mění sobotní rozhodnutí situaci.
"Jsme připraveni Španělsko podpořit. To je zásadní pro zklidnění turbulence na evropských trzích a pro správné fungování finančního systému Španělska," řekl. "Je to důležité, abychom zajistili úvěry firmám i domácnostem ve Španělsku a abychom zastavili šíření nákazy," dodal komisař k záměru Španělska.
Úroveň veřejného dluhu ve Španělsku je podle komisaře pod kontrolou a Madrid prý činí rozhodné kroky k tomu, aby dal veřejné finance do pořádku. Finanční pomoc bude směřovat pouze k bankám, žádné nové podmínky s ohledem na fiskální politiku a strukturální reformy Španělsko plnit nemusí.
Pomoc španělským bankám by mohla jít z Evropského fondu finanční stability (EFSF), což je dočasný nástroj na řešení akutních finančních problémů v členských zemích, anebo z Evropského stabilizačního mechanismu (ESM). Ten začne oficiálně fungovat od července a je zamýšlen jako trvalý nástroj řešení problémů. Finsko už ale upozornilo, že pokud půjdou peníze z EFSF, budou chtít Helsinky za půjčku garance. Zdroje z Bruselu tvrdí, že prioritou bude čerpat peníze z ESM.
Německý ministr financí Wolfgang Schäuble dnes poznamenal, že španělské banky nepředstavují pro stabilitu eura žádný problém. Navíc teď dostanou kapitál, který potřebují. "Musíme si to vyjasnit: od těch bank žádné riziko nákazy nehrozí," řekl Schäuble v ARD. "Každému by mělo být jasné, že španělské banky, přes všechny problémy, které mají, nejsou hrozbou pro stabilitu eura a dostane s jim potřebný kapitál," dodal.
Schäuble také řekl, že úroveň zadlužení Španělska je teď nižší, než je v Německu. Zopakoval také, že španělské banky mají potíže kvůli specifickým problémům, kterým je tamní realitní sektor.
Když se vezme v úvahu částka až 100 miliard eur, kterou budou moci banky čerpat, pak se Evropská unie spolu s Mezinárodním měnovým fondem zavázaly poskytnout čtyřem zemím eurozóny finanční asistenci v celkové výši asi 500 miliard eur (zhruba 12,7 bilionu Kč).