Dow Jonesův index odepsal 142,97 bodu a obchodní den uzavřel slabší o 1,14 procenta na hodnotě 12.411,23 bodu. Širší index S&P 500 klesl o 1,26 procenta na 1308,93 bodu, index Nasdaq Composite oslabil o 1,70 procenta na 2809,73 bodu.
Nejistota byla zřejmá ještě před zahájením obchodování, protože začaly znovu klesat ceny italských a španělských dluhopisů. Investoři se obávají, že ani dohodnutá pomoc pro španělské banky situaci Španělska nezlepší a že země nakonec nebude mít přístup na dluhopisové trhy.
Španělsko v sobotu oznámilo, že požádá eurozónu o finanční pomoc pro svůj bankovní sektor. K dispozici by mělo mít až 100 miliard eur (asi 2,5 bilionu Kč), přesnou část čerpání ale oznámí později. Nejprve chce počkat na výsledky nezávislého auditu bank.
"Trh si uvědomuje, že i když Španělsko poskytne svým bankám pomoc, bude to znamenat větší zadlužení v poměru k HDP," podotkl analytik Paul Zemsky ze společnosti ING Investment Management. Dluh Španělska se pohybuje kolem 559 miliard eur a pomoc bankám dluh ještě zvýší.
Trh si začal více všímat i nadcházejících parlamentních voleb v Řecku, které se konají tuto neděli. Hrozí přitom, že uspějí protievropské strany, které odmítají pokračovat v drakonických úsporných opatřeních. Řecko by se tak mohlo vydat cestou ven z eurozóny.
Na devizových trzích se k poklesu vrátilo euro, jehož vyhlídky makléři hodnotí hůř než například vyhlídky dolaru. V pondělí se například ukázalo, že nad Španělskem bude mít dohled takzvaná trojka mezinárodních věřitelů, tedy Evropská komise, Evropská centrální banka a Mezinárodní měnový fond. Španělé původně tvrdili, že dohledu podléhat nebudou.
Euro k dolaru nejprve zpevnilo o více než jedno procento a dostalo se vysoko nad 1,26 USD. Záhy ale zisky smazalo a končilo na 1,2486 USD se ztrátou 0,3 procenta. Vůči japonskému jenu euro odepsalo 0,4 procenta na 99,13 JPY. Dolar k jenu zůstal bez výraznějších změn na 79,42 JPY.