"To, co jsme udělali pro Španělsko, byl rozhodující krok vpřed. My ale musíme jít ještě dál," řekl ministr. "Je to okamžik, kdy Evropané musí definovat rámec pro úplnou konsolidaci eura v politické, rozpočtové, ale i sociální rovině," dodal.
Socialistický prezident François Hollande, který je ve funkci teprve od minulého měsíce, bankovní unii rovněž podporuje. Současné představy počítají s tím, že by vznikl společný finanční regulátor a jen jeden fond, z něhož by se vyplácely vklady ze zkrachovalých bank a zajišťovala se také rekapitalizace finančních ústavů.
Hollande je také více než jeho konzervativní předchůdce Nicolas Sarkozy nakloněn myšlence odevzdat státní suverenitu ve prospěch evropských institucí, pokud to bude znamenat větší ochranu eura. Záměr se mu ale bude těžko prosazovat před veřejností, které se začínají zajídat stále rostoucí náklady na pomoc slabým zemím a s tím spojené úspory. Francii navíc sužuje i růst nezaměstnanosti.
"Prezident François Hollande učinil návrh postoupit v Evropě směrem k bankovní unii. Směrem ke stabilitě, solidaritě a zároveň prosadit růstovou politiku," řekl Moskovici.
Výměnou za podporu kroků vedoucích k větší rozpočtové unii, jak navrhuje Německo, Hollande navrhuje přijmout v Evropě opatření na podporu slábnoucího hospodářského růstu. Tyto snahy zahrnují i návrh začít vydávat státní dluhopisy za celou eurozónu a přimět k většímu úvěrování Evropskou investiční banku (EIB).