Rakouská ministryně se distancovala od slov k situaci Itálie

12.06.2012 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Vídeň/Řím 12. června (ČTK) - Rakouská ministryně financí Maria Fekterová se distancovala od interpretace svých slov, která pronesla na adresu Itálie. Fekterová v pondělí podle agentury Reuters odmítla vyloučit, že by Itálie mohla být další zemí eurozóny, která požádá o mezinárodní finanční pomoc. Dnes tvrdila, že nemá poznatky, které by něco takového naznačovaly. Nevyhnula se přitom kritice od italského premiéra.

"Itálie se musí vymanit ze svého ekonomického dilematu, kterým jsou velmi vysoké deficity a zadlužení. Samozřejmě se ale může stát (vzhledem k vysokým úrokům, které už Itálie platí, aby refinancovala svůj dluh), že může dojít i na podpůrnou pomoc," řekla Fekterová v pondělí pozdě večer v rakouské televizi. Výslovně přitom odpovídala na dotaz, zda může vyloučit, že Itálie bude potřebovat zahraniční pomoc.

"Nemáme žádné poznatky, že si Itálie podá žádost. Takhle to nevidím," řekla dnes novinářům po jednání kabinetu. Dodala, že Itálie je schopna se refinancovat na kapitálových trzích, i když za vysoký úrok.

Událost ale neunikla pozornosti italských činitelů. Premiér Mario Monti slova rakouské ministryně označil za nevhodný komentář o finanční situaci sousedské země Evropské unie. Evropská unie podle něj bude nadále využívat všech dostupných prostředků, aby zajistila stabilitu eurozóny.

Itálie má třetí největší ekonomiku eurozóny, po druhé Francii a prvním Německu. Značné problémy už má přitom eurozóna se Španělskem, což je čtvrtá největší ekonomika. Země se dohodla, že bude čerpat až 100 miliard eur (asi 2,5 bilionu Kč) na rekapitalizaci bank. Část analytiků má obavy, že tato částka nebude stačit a Španělsko bude dalším adeptem na zahraniční finanční pomoc.

Přestože se Fekterová od svých slov distancovala, napětí na finančních trzích tím nerozptýlila. Ceny italských a španělských dluhopisů naopak dál klesaly, takže výnosy postupně šplhaly vzhůru. Spolu s nimi se zvyšovala i cena pojištění proti státnímu bankrotu obou zemí.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK