Rozhodnutí EK znamená, že plány ČTÚ jsou pro tuto chvíli pozastaveny. Brusel nyní bude od českého regulátora požadovat další informace. Měl by mimo jiné prokázat, že Telefónica je opravdu vystavena od dalších poskytovatelů internetových služeb dostatečné konkurenci.
Problém se týká trhu s velkoobchodním širokopásmovým přístupem. ČTÚ navrhuje Česko rozdělit na oblasti, kde existují nejméně tři konkurenční infrastruktury (například optické a kabelové sítě nebo Wi-Fi), a zbytek, kde tomu tak není. Tam, kde by byla dostatečná konkurence, by podle ČTÚ Telefónica nepodléhala regulaci. V druhé oblasti by regulace nadále platila, ale za určitých podmínek.
Evropská komise se rozhodla návrh ČTÚ důkladněji prošetřit. "Čeští spotřebitelé by neměli být připraveni o možnosti, které nabízejí trhy s rozvinutější konkurencí v oblasti širokopásmového připojení, včetně vysokorychlostních sítí," uvedla komisařka pro digitální agendu Neelie Kroesová.
"Komise má pochybnosti o konkurenčních tlacích ze strany sítí Wi-Fi vzhledem k roztříštěnosti jejich poskytovatelů a neochotě zákazníků přejít na levnější služby nabízející nižší rychlost v případě, že by společnost Telefónica zvýšila ceny," uvedla komise. Ta v EU dohlíží na dodržování unijních pravidel.