IEA ponechala svůj odhad letošního růstu světové poptávky po ropě proti květnové zprávě beze změny na poměrně slabé úrovni 820.000 barelů za den. Připustila, že svět je nyní ropou zásoben lépe než v minulých letech, varovala ale před tím, aby se mluvilo o přebytcích nabídky, jak se v posledních dnech vyjádřili někteří činitelé OPEC.
"Paměť je opravdu krátká: ceny ropy zůstávají z historického hlediska velmi vysoké a zatěžují rozpočty vlád a domácností jak vyspělých, tak rozvíjejících se zemí," uvedla IEA. Před čtvrtečním zasedáním někteří zástupci OPEC uvedli, že by se na něm mělo mluvit o omezení nynějšího přebytku ropy na trzích. Proti tomu se ale postavila Saúdská Arábie, která je vůdčím, členem organizace.
Ceny ropy v prvních měsících roku kvůli zvýšenému napětí mezi Íránem a Západem silně rostly a v březnu se ropa Brent dostala na čtyřleté maximum nad 128 dolarů za barel. Zvýšení nabídky a obnovené obavy z útlumu globální ekonomiky a krize v eurozóně však srazily její cenu tento měsíc pod 100 dolarů.
"Nikdo přesně neví, jak se situace se zásobováním vyvine v létě," uvedla IEA s odkazem na chystané embargo na dovoz íránské ropy a jednání mezi Teheránem a světovými mocnostmi o kontroverzním íránském jaderném programu. Za další faktor možného růstu označila agentura poptávku elektráren a tvorbu zásob u velkých rozvíjejících se zemí jako Číny.
Podle předběžných údajů IEA se dovoz íránské ropy u jejích hlavních odběratelů snížil v dubnu a květnu proti konci minulého roku o jeden milion barelů denně. Na konci roku Írán těžil asi 3,5 milionu barelů ropy a byl druhým největším producentem OPEC.