V různých rozhovorech čelní politici a zástupci německé vlády varovali, že ani nejsilnější evropská ekonomika není schopna převzít odpovědnost za dluhy jejích partnerů v eurozóně. Odmítli tak požadavky na urychlené zavedení společně garantovaných dluhopisů eurozóny nebo vytvoření bankovního garančního fondu vkladů financovaného z veřejných peněz.
Na místo toho volají po tom, aby se rozeběhla jednání o fiskální unii, která by podpořila společnou evropskou měnu. Současně ale varují, že to bude trvat řadu měsíců, než bude možné se dohodnout na opatřeních k posílení ekonomické integrace v eurozózně, což s sebou přinese i politicky nepopulární změny ve smlouvách EU.
Střednědobé kroky by zahrnuly striktnější kontrolu nad národními rozpočty, než už byla odsouhlasena, přičemž unijní instituce včetně Soudního dvora EU by měly mít větší pravomoci v tomto směru. Až pak by se zřejmě mohlo podle Berlína přistoupit ke krokům jako je bankovní unie.
I přes obavy z výsledku nových řeckých parlamentních voleb a potenciálnímu odchodu Atén z eurozóny jsou čelní němečtí politici podle listu neústupní v tom, že nové nástroje nejsou bezprostředně na agendě jednání. Stejně to platí i pro navýšení financí v záchranných fondech eurozóně.
Na konci června se uskuteční s napětím očekávaný summit EU, na němž se má řešit právě mimo jiné i to, jak do budoucna posílit evropskou integraci.
List také citoval nejmenovaného představitele Berlína, podle něhož i v případě, že dojde k nějaké nečekané události, bude muset Evropa situaci řešit s nástroji, které má v rukou nyní. "Stále se zdá, že někteří lidí si myslí, že během dne mohou být v Evropské unii učiněny obrovské kroky. Tak tomu ale není," řekl tento zdroj.