Statoil našel u Tanzanie další rozsáhlé ložisko zemního plynu

14.06.2012 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Oslo 14. června (ČTK) - Norský energetický koncern Statoil našel u břehů Tanzanie další rozsáhlé ložisko zemního plynu. Nachází se v těžební oblasti Lavani asi 2,4 kilometru pod mořskou hladinou a mohlo by v něm být až 85 milionů kubických metrů suroviny. Letos je to druhé velké ložisko, které Statoil v této oblasti objevil. Firma oblast zkoumala spolu s americkým partnerem Exxon Mobil.

Potenciální objem vytěžitelného plynu v oblasti Lavani je asi poloviční ve srovnání s obřím nalezištěm Zafarani. To bylo objeveno letos v únoru a vedení Statoilu se domnívá, že by v něm mohlo být zhruba 170 milionů metrů krychlových plynu. Ložisko Zafarani leží jen asi 16 kilometrů severně od Lavani.

Za posledních 14 měsíců už Statoil našel sedm ložisek plynu. Nejnovější nález podle agentury AP jen potvrzuje, že oblast východně od Afriky je potenciálně obrovskou zásobárnou surovin. To se může do budoucna ukázat jako klíčové z hlediska zásobování asijského trhu, kde je vysoká poptávka po surovinách prakticky všeho druhu.

Statoil má v tanzanských těžebních polích majetkový podíl asi 65 procent. O zbývajících zhruba 35 procent se dělí Exxon Mobil a společnost Production Tanzania.

Statoil se díky novému nálezu posunul blíž k cíli zajistit si dostatek plynu na to, aby mohl přistoupit k rozvoji celého projektu. Ten si podle analytiků vyžádá investice přes deset miliard dolarů (více než 200 miliard Kč). Statoil původně uváděl, že v poli Zafarani je asi 142 milionů metrů krychlových plynu, nová měření ale potvrdila, že suroviny je tam víc.

"Potřebovali bychom ještě další Lavani, abychom cítili, že máme plyn pro komerční rozvoj těžby. Očekávám ale, že další plyn ještě najdeme," řekl agentuře Reuters ředitel průzkumu Tim Dodson. "Očekávání tanzanské vlády, že s rozvojem oblasti se začne do sedmi let, tudíž není úplně nereálné," dodal.

Východ Afriky je zřejmě jednou z nejrychleji rostoucích oblastí světa z hlediska připravované těžby plynu. Americká geologická služba odhaduje, že u břehů Keni, Tanzanie a Mozambiku by mohlo být až 7,2 bilionu metrů krychlových plynu. Atraktivitu oblasti zvyšuje fakt, že leží poměrně blízko k přepravním cestám do Asie. Tamní trh je lukrativní pro zkapalněný zemní plyn (LNG).

"Pro Statoil je to velmi významný objev," podotkl analytik Trond Omdal z makléřské společnosti Arctic Securities. Upozorňuje ale, že náklady na rozvoj oblasti se mohou vyšplhat na deset miliard dolarů a první plyn bude zřejmě vytěžen až někdy po roce 2020.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK