Výrobce nábytku Kornab (Koryna) na sebe podal návrh na konkurz

14.06.2012 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Koryčany (Kroměřížsko) 14. června (ČTK) - Společnost Kornab, která se do února jmenovala Koryna nábytek, dnes podala sama na sebe návrh na prohlášení konkurzu a vzala zpět svůj návrh na řešení úpadku reorganizací. Návrh se dnes objevil v insolvenčním rejstříku. Společnost, jejímž majitelem je od konce loňského roku výrobce ohýbaného nábytku L. A. Bernkop 1883, je od poloviny dubna v úpadku. Vyjádření insolvenčního správce Jaroslava Svobody ČTK zjišťuje.

Do insolvenčního řízení ke konci května přihlásilo své pohledávky 270 věřitelů. Z toho bylo 37 zaměstnanců. Bez jejich nároků činily dluhy jednoho z největších výrobců kuchyní v Česku zhruba 225,5 milionu korun. Poté další věřitelé ještě přibyli.

Vzhledem k tomu, že návrh na konkurz podala firma, soud nemá jinou možnost než společnost do konkurzu poslat, uvedl v komentáři pro ČTK advokát Miroslav Hájek z kanceláře Vilímková, Dudák&Partners. "Situace je buď bezvýchodná, nebo nedošlo k dohodě s věřiteli. Obecně platí, že věřitelé stále preferují konkurz a faktický zánik firmy, před její reorganizací. Podíl úspěšných reorganizací na celkovém počtu úpadků je tak velmi malý," uvedl Hájek.

Nepříznivá hospodářská situace podniku vyvrcholila loni koncem roku, kdy hrozilo zastavení výroby, hromadné propouštění a zastavení dodávek energií. Majitel kvůli zachování výroby a zamezení škod na majetku pronajal výrobní část areálu a stroje nájemci podnikajícímu ve stejném oboru. K nájemci byli také dočasně přiděleni zaměstnanci, již bylo na konci května 127.

Noví majitelé podali krajskému soudu v březnu návrh na povolení reorganizace. Spočíval v prominutí části dluhů či odkladu jejich splatnosti nebo ve fúzi s jinou společností, případně v prodeji podniku nebo jeho části.

Potíže firmy se táhnou od roku 2010, kdy se propadla do ztráty 76 milionů korun. O rok dříve vykázala zisk 7,5 milionu. Závazky po lhůtě splatnosti Koryně v roce 2010 vzrostly na 41,8 milionu korun z 25,9 milionu v roce 2009. Už ve výroční zprávě za rok 2010 vyjádřili tehdejší majitelé kvůli krizi v odvětví obavy nad budoucností firmy.

V roce 2008 měla Koryna nábytek 372 zaměstnanců, o dva roky později už jen 218. Firma od počátku loňského roku čelila několika insolvenčním návrhům, většinou od zaměstnanců, jež nedostávali mzdu. Další insolvenční návrh podaný letos v lednu vyústil v dubnové rozhodnutí soudu o úpadku.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK