"Splnili jsme náš celkový závazek v rámci offsetového programu Gripen před termínem. Významným okamžikem offsetového programu Gripen byla v roce 2011 akvizice majetku společnosti E-COM ze Slavkova, výrobce virtuálních simulátorů, společností Saab," uvedl Littke. Offsetová smlouva ale požaduje také přímé offsety ve výši nejméně 20 procent hodnoty celkové smlouvy. Přímé offsety se vztahují k transakcím v oblasti obranného, bezpečnostního a leteckého průmyslu. Přímé offsety budou podle Littkeho splněny do roku 2014. Celková hodnota offsetů tak bude zřejmě vyšší než ve smlouvě dohodnutá částka.
Na konci roku 2011 bylo v offsetovém programu Gripen evidováno celkem 49 projektů, přičemž loni byly schváleny nové transakce v hodnotě 3,82 miliardy korun. Mezi největší přímé offsety od roku 2004 patří zakázka na montáž a výrobu helikoptér S-76 v hodnotě 2,5 miliardy korun, kterou získala společnost Aero Vodochody. V kategorii nepřímých offsetů má největší hodnotu kontrakt společnosti Brush SEM na výrobu generátorů a energetických zařízení, jehož celková hodnota je 6,9 miliardy korun.
Podle některých českých firem, které se na offsetech podílejí, však jde mnohdy o formální akt, protože by tyto obchody udělaly i bez zapojení Gripenu. Do offsetů byl započítán například vývoz elektrárenských generátorů firmy Brush SEM za zhruba 1,5 miliardy korun. Společnost Brush SEM však dodává veškeré generátory už od roku 2001 mateřské britské firmě FKI.
Hodnota offsetové transakce se stanovuje jako čistý export vytvořený v souvislosti s danou offsetovou zakázkou, nebo jako čisté tržby z prodeje vlastních výrobků firmy v návaznosti na přímou investici, která se ale do hodnoty offsetů nezapočítává.
Pronájem 14 švédských stíhaček Gripen za 19,6 miliardy korun v roce 2004 schválila vláda Vladimíra Špidly. Česko letadla zaplatí do deseti let formou každoročních splátek.