Carrefour uvedl, že prodá podíl ve společném podniku, který má v Řecku s tamní společností MarinoPoulos. Ta bude podnikat dál, ale už jen na základě franšízové smlouvy.
Krok francouzského řetězce přichází v situaci, kdy mají problémy v zadlužených zemích jižního křídla i další firmy. Podle agentury Reuters se to netýká jen Řecka, ale i Portugalska, Irska, Itálie a Španělska.
Například největší italská energetická společnost Enel dnes avizovala, že prodá svůj podnik v Irsku. Podobně francouzská banka Crédit Agricole ve čtvrtek oznámila, že přebírá přímou kontrolu nad svými pobočkami v Albánii, Bulharsku a Rumunsku. Dosud je vlastnila přes řeckou banku Emporiki, podíly od ní ale koupila. Chce tak minimalizovat dopady případného odchodu Řecka z eurozóny.
V Řecku působí například i německá společnost Metro, která je čtvrtým největším maloobchodním prodejcem na světě. Mluvčí firmy ale řekl, že Metro nemá v úmyslu Řecko opouštět. Britský oděvní řetězec Marks & Spencer v květnu rovněž uvedl, že v Řecku zůstává, i když tam odepsal ztrátu asi 44,9 milionu liber (zhruba 1,4 miliardy Kč).
Carrefouru v Řecku v prvním čtvrtletí klesly tržby asi o 16 procent. Odchod z Řecka firmu přijde na 220 milionů eur (asi 5,6 miliardy Kč), a to ve formě odpisů, převážně nepeněžitého rázu. Žádné další informace finanční povahy firma nezveřejnila.